Dzisiejsze szkolnictwo rozwija się bardzo prężnie. Placówki, aby utrzymać renomę oferują coraz to ciekawsze i urozmaicone zajęcia. Ich oferta poszerza się nie tylko o typowo edukacyjne pozycje, ale coraz więcej kółek zainteresować i sportu.

Podstawową kwestią w wykształceniu młodego człowieka są języki obce. Wstąpienie do Unii Europejskiej i otwarcie granic sprawiło, że wyjazdy w poszukiwaniu pracy stały się bardzo popularne. Podstawowym językiem nadal jest angielski, ale zaraz za nim plasuje się niemiecki, francuski i włoski. Do łask powraca także rosyjski.

Szkoły starają się przygotować kolejne pokolenia do świadomego uczestniczenia w życiu publicznym. Wiedza o systemie politycznym, społeczeństwie i funkcjonowaniu państwa przekazywana jest dzieciom w przystępny sposób od najmłodszych lat. Na lekcjach są też tematy o tradycji i kulturze polskiej.

Bardzo dużym powodzeniem cieszą się zajęcia sportowe. Nie jest to już tylko piłka nożna i siatkówka, większość szkół ma w ofercie basen, lekkoatletykę a nawet jazdę konną. Dodatkowo placówki biorą udział w programach zdrowego żywienia, w ramach których dzieci otrzymują porcję warzyw i owoców jako drugie śniadanie.

Nauczanie odbywa się w coraz lepiej wyposażonych salach i coraz bardziej ciekawymi i przystępnymi dla uczniów metodami. Jak będzie wyglądać szkolnictwo za 20 lat? Jeśli zmiany dalej będą podążać w dobrym kierunki i z takim tempem można przypuszczać, że szkoła przyszłości będzie miejscem, do którego dzieci uczęszczać będą z chęcią i zapałem.