Woda jest nieodzownym elementem istnienia wszelkich form życia na Ziemi, stanowi mniej więcej 75-80% masy ciała noworodka. U ludzi starszych jej ilość jest mniejsza, stanowi stosownie 46% masy ciała kobiet i 54% mężczyzn.
Siły życia, jakich dostarcza woda, używa nie jedynie medycyna, ale i kosmetyka. Dzięki właściwościom odżywczym i pielęgnacyjnym, znajduje zastosowanie w preparatach kosmetycznych i szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Terapie wodne działają na cały organizm człowieka, stymulują i korygują wszelkie reakcje, począwszy od układu pokarmowego, oddechowego, poprzez nerwowy, trawienny, czy wydalniczy. Mnogość zabiegów: kąpiele, natryski, okłady, polewańa, krenoterapia, aerozoloterapia, stwarzają i dają szansę na właściwy wybieranie zabiegu, do celu, wskazania i potrzeby.
Woda mineralna, zawiera kilka mikroelementów, które korzystnie działają na ustrój, jest surowcem używanym przy produkcji większości kosmetyków i rozpuszczalnikiem wielu składników aktywnych. Stanowi jedną z dwóch faz, z których składają się kosmetyki dwufazowe. Ilość wody w kosmetykach, waha się od kilku do kilkudziesięciu % (mleczka i toniki do 95%).