W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy narażeni na stres i niewątpliwie prowadzimy zawrotne tempo życia. Oba te czynniki, a zwłaszcza przewlekły stres mogą doprowadzić do spustoszenia w naszym organizmie. Przykładem prawdziwej epidemii są choroby tarczycy, dlatego też warto mieć własne zdrowie pod kontrolą i wykonywać okresowe badania. Zwiększona świadomość kobiet powoduje, że badają się znacznie częściej, nawet jeśli jeszcze nie widzą u siebie niepokojących objawów.
Profilaktyka to bardzo dobry nawyk, który niejednokrotnie pozwala na wczesne wykrycie choroby i gwarantuje szybkie wyleczenie. Medycyna jest dziś bardzo dobrze rozwinięta i posiada skuteczne metody leczenia chorób tarczycy, w tym także powszechnej niedoczynności oraz nadczynności. W głównej mierze chodzi tutaj o niedobór lub nadmiar hormonów, które w przypadku niedoczynności objawiają się osłabieniem pamięci, obniżeniem koncentracji oraz znacznym spowolnieniem przemiany materii, co w efekcie prowadzi do nadwagi.

Z kolei kobiety z nadczynnością tarczycy są szczupłe, choć dopisuje im apetyt. W zasadzie na tym jednym szczególe kończą się plusy, ponieważ panie borykają się także z nieprzyjemnym kołataniem serca, uporczywym gorącem i rozdrażnieniem. Niestety nadczynność jest groźna, bo uszkadza serce i niszczy kości. Z pewnością nie należy jej bagatelizować. Jak możemy sobie pomóc? Warto nauczyć się kontrolować stres przy pomocy technik relaksacyjnych i harmonijnych ćwiczeń. Dodatkowo powinniśmy zadbać, by nasza codzienna dieta była bogata w witaminę D3, selen oraz przeciwutleniacze. Trzeba więc jeść dużo owoców i warzyw oraz wystrzegać się kapusty, kalafiora, soi, czy też brukselki, ponieważ upośledzają one pracę tarczycy.