Często wyjeżdżając na wakacje zastanawiamy się co zrobić z naszym pupilkiem. Niezależnie od tego czy to jest chomik, świnka morska, papuga, pies, kot czy inne zwierzątko warto zastanowić się nad komfortem jego podróży. Dla większości zwierząt najlepiej jest aby jednak zostało w domu. Można poprosić kogoś znajomego żeby pod naszą nieobecność dokarmiało zwierzątko czy wychodziło z nim na spacer. Oczywiście jeśli wyjeżdżamy na bardzo długo lub naprawdę nie ma się kto nim zająć, zwierzątko musi z nami jechać i trzeba zadbać aby ta podróż była dla niego jak najmniej stresująca.
Jeśli chodzi o małe zwierzątka takie jak chomiki, myszki, żółwie itp. trzeba wybrać mu odpowiedni środek transportu. W sklepach zoologicznych można zaopatrzyć się w specjalne podróżne terraria. Należy pupilka zaopatrzyć w wodę, jedzenie i oczywiście musi mieć dostęp świeżego powietrza. Pamiętajmy, że w takim małym zamkniętym pomieszczeniu w upały będzie mu na pewno bardzo gorąco. Starajmy się wiec co jakiś czas przewietrzyć terrarium. Nie wypuszczajmy go jednak na postojach na nieznanym terenie, bo może nam uciec i już go nie znajdziemy
W przypadku kotów czy psów sytuacja jest już inna. Przed wyjazdem warto zwierzę przyzwyczajać do samochodu, zabierając go na krótkie przejażdżki. Niestety jeśli się przestraszy, podróżowanie może być dla niego bardzo stresująca. Koty powinny spędzać podróż w specjalnych transporterach, które dodatkowo można zabezpieczyć pasem. Podobnie z psami. Można jednak przewozić je na tylnym siedzeniu, w specjalnej uprzęży do tego przystosowanej. Do tego można użyć specjalnego podkładu na siedzenia, aby w przypadku zabrudzenia łatwiej je usunąć. Do transporterów należy również wcześniej zwierzęta przyzwyczajać, wykorzystując jako legowisko czy przy zabawie.
Zwierzęta mogą cierpieć, podobnie jak ludzie, na chorobę lokomocyjną. Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwością lekarz weterynarii przepisze odpowiednio dobrane środki.
Nie należy zapominać o wodzie dla naszych milusińskich. Aby zwierzę mogło się napić róbmy częste postoje. Pozwólmy mu się co jakiś czas wybiegać, załatwić potrzeby i coś zjeść.