Od kilku lat nieprzerwanie trwa moda na zdrowie, „bycie fit” i różne diety. Jak odnaleźć się w niezliczonej liczbie proponowanych diet i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Media pokazują nam sylwetki ludzi idealnych. Szczupłych, wysportowanych, bez zmarszczek i cellulitu. Żyjąc w takim świecie niezwykle łatwo jest nabawić się kompleksów. Każdy chciałby wyglądać nienagannie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na diety, czasem bardzo rygorystyczne i wręcz niebezpieczne.

Niestety, w dużej części społeczeństwa wciąż panuje przekonanie, że aby schudnąć, trzeba ograniczyć jedzenie. Jest to po części prawdą- bilans kaloryczny powinien być ujemny. Nie oznacza to jednak głodzenia się. Dieta polegająca na głodówkach, czyli dostarczaniu do organizmu jak najmniejszej ilości kalorii, prowadzi niechybnie do efektu jojo. Po zakończeniu diety zgubione kilogramy wracają bardzo szybko, często jest ich jeszcze więcej, niż przed rozpoczęciem odchudzania.

W jaki sposób zatem chudnąć zdrowo i efektywnie? Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do dietetyka, który ułoży jadłospis odpowiedni do wieku, wagi, aktywności fizycznej i innych czynników. Warto również włączyć aktywność fizyczną. W razie wątpliwości można poradzić się trenera, dostępnego na każdej siłowni w mieście.

Często zdesperowane osoby szukają pomocy w innych źródłach, np. decydują się na operacje plastyczne. Medycyna estetyczna bywa skuteczna, jednak jej wadą są koszty. Nie każdego stać na poddanie się zabiegom wyszczuplającym. Innym wykorzystaniem medycyny może być wspomaganie się specyfikami odchudzającymi, takimi jak tabletki. Spalacze tłuszczu dostępne są nawet w sklepach kosmetycznych. Jednak wiele badań pokazuje, że nawet najdroższe tabletki nie dadzą rezultatów bez odpowiedniej diety.

Nie dajmy się oślepić przez promowany ideał szczupłej sylwetki. Zawsze na pierwszym miejscu powinno być własne zdrowie.