Media towarzyszą nam w życiu codziennym, na każdym kroku.Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo potrafią wpływać na nasze życie. Jako środki masowego przekazu mają bardzo szeroki zasięg i są ogólnodostępne.Można wyróżnić dwa rodzaje mediów: przemysłowe i społecznościowe.
Te pierwsze to telewizja, radio i prasa. Ich funkcjonalność kształtuje się na 3 podstawowych płaszczyznach: informacyjnej, rozrywkowej i kulturowej. Często funkcje te przenikają się.

Informacje odgrywają w mediach istotną role.Za pomocą wiadomości dostarcza się informacji o społeczeństwie, o wydarzeniach i sytuacji w kraju i na świecie. Przedstawia się różnego rodzaju innowacje, adaptacje i rozwój we wszystkich dziedzinach.Omawia się także sytuacje polityczną. Zarówno w radiu, telewizji, jak i w prasie jest wszechobecna reklama. Reklama przedstawiana w mediach ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z różnych wyrobów lub usług. Może także popierać określone funkcje społeczne, partie itd.
Reklama ta może być rzetelną informacją o danym produkcie, albo tak jak np. reklama telewizyjna, może być wychwalaniem przedmiotu bez żadnej wiedzy merytorycznej na jego temat. Bardzo często reklamodawcy w 90% finansują dane media. Reklama może także kształtować postawy społeczne.

Innym rodzajem mediów są media społecznościowe. Jest to pojęcie znane od niedawna. Dotyczy ogólnie pojętego korzystania z internetowych i mobilnych technologii internetowych.
Są to wszelkiego rodzaju portale społecznościowe, blogi, gry społecznościowe itp. Są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne dla każdego, kto chce opublikować lub udostępnić jakieś informacje.
Media społecznościowe wykorzystują przedsiębiorcy, służby specjalne czy tez rządy państw.